ВИЩЕ ПРОФЕСІЙНЕ УЧИЛИЩЕ НАЦІОНАЛЬНОГО АВІАЦІЙНОГО УНІВЕРСИТЕТУ

Vidkritidveri.png


Як вберегти дітей від «груп смерті» в соцмережах.
У лютому різко зросла кількість пошукових запитів на тему ігор, фіналом яких стає спроба вчинити самогубство.

Що таке підліткові «Групи смерті»

Говорити на цю тему важко. Тим більше, що в нашій країні не прийнято серйозно розглядати зв’язок між дитячими смертями і численними групами в соціальних мережах. Хоча збільшуються випадки підліткового суїциду вже давно пора об’єднати в одне велике кримінальну справу і зайнятися цим серйозно в масштабах країни, щоб встигнути врятувати дітей, які ще не остаточно заплуталися в цій диявольській павутині смерті. І можуть живими вийти з пекельної м’ясорубки, легко перемелює незміцнілі дитячі душі і перетворює їх в запрограмованих на суїцид зомбі.

Наші сучасні діти є унікальним поєднанням наївності з інформаційної заспамленностью. Вони як губка втягують в себе абсолютно все, що трапляється їм на очі. Звичайно, це було завжди, і навіть двадцять років тому підлітки прагнули стати частиною якої-небудь субкультури. Це надавало їм значущості в очах однолітків і допомагало позбутися від самотності. Нові субкультури виникали стихійно і не завжди затримувалися на «плаву». Але задумайтеся, про яку останньою ви чули? Як давно з’являлося чергове віяння, що перейшла у статус підліткової субкультури? Правильно, дуже давно. Це вільне місце зайняли соціальні мережі, вони тепер володіють умами і серцями наших дітей. А різноманітні «Групи смерті» стають ляльководами, які крок за кроком впорскують отруту в дитячі душі і методично підводять їх до страшного кроку, після якого тільки холод і порожнеча.

Якщо ця тема вас схвилювала, і ви кинулися до комп’ютера, щоб самим відшукати щось подібне в інтернеті, поспішаємо вас розчарувати. Організатори смертельних груп є відмінними психологами, і боязкі спроби дорослих шпигувати зсередини присікають в самому початку. Вам не вдасться навіть додатися в друзі, тим більше дійти до кінця і дізнатися принцип дії цього страшного механізму. Але завдяки ініціативній групі батьків загиблих дітей, яка кілька місяців провела за комп’ютером під різними ніками, можна зрозуміти масштаби трагедії і обчислити методи, настільки калічать свідомість підлітків.

Як працюють «Групи смерті»?

У першу чергу варто сказати, що навіть дітям складно знайти посилання на різні групи самогубців. Вони з’являються то тут, то там, заклично поблискуючи в інформаційному смітті. Умовно роботу з підлітками можна розділити на кілька етапів:

Заманювання

Підлітки нечасто знаходять розуміння і схвалення серед реальних людей. Звичайно, багато їх проблеми надумані, але інтернет дає їм відчуття потрібності і важливості. Вони можуть годинами спілкуватися з незнайомими людьми в різноманітних чатах і співпереживати історій про нещасливе кохання. Деколи це спілкування дуже скромно і просто заповнює відсутність друзів, але в деяких випадках подібні чати стають першою сходинкою на шляху до суїциду. В легкому спілкуванні який-небудь співрозмовник починає розповідати про спробу самогубства і почуття ейфорії, пов’язаної з нею. А потім починається справжній обвал з фото, відео та аудіо файлів, які налаштовують співрозмовника на потрібний лад. Причому все це час з дитиною мило спілкуються, цікавляться її справами і проблемами. Між ляльководом і маріонеткою складаються дуже довірчі відносини.

Обробка

Після того, як тема суїциду у спілкуванні вже кілька разів піднята, дитині скидають посилання на яку-небудь групу відповідну тематиці самогубств. Причому це відбувається ненав’язливо, з розрахунком на підліткове цікавість. Візит в подібну групу сам по собі не небезпечний, але справа в тому, що досвідчені ляльководи чітко відслідковують кожен крок своєї жертви і не дають їй зірватися з гачка. «Групи смерті» містить масу інформації і коментарів, які підліток втягується і стає активним учасником. Його закидають депресивної музикою і промовистими міркуваннями про тлінність життя. Практично всі фрази претендують на глибокий сенс і будуються на наборі певних слів, що створюють потрібну смислове навантаження. Мозок підлітка на певному етапі перестає обробляти одержувану інформацію і вже з трудом відділяє реальність від вимислу.

Підготовка

У момент, коли дитина під зав’язку нашпигований незрозумілими фразами про вищу призначення і страшними картинками, йому пропонують вступити в гру. Природно, уточнюючи, що він є обраним. Даний розрахунок організаторів групи завжди виправдовується, цікавість і усвідомлення своєї винятковості на ще один крок роблять ближче страшну межу. З моменту вступу в гру він вже ніколи не буде один. Кількість друзів у соцмережах збільшується в рази, він стає популярним і цікавим. Звідусіль сиплються поради про кращий спосіб самогубства і схвалення нібито таких же учасників групи. Підліток вже зовсім не усвідомлює, що він робить. Він слухняно викладає фото порізаної руки або твір про який-небудь із самогубців. Причому страшно те, що дітям не дають спати. Багато груп смерті починають спілкування в чотири ранку, в результаті дитина знаходиться в стані постійного недосипу. А таким чином він стає більш податливий і пояснюємо. Батьки і вчителі практично нічого не помічають, адже успішність не страждає, а зайву сонливість завжди можна списати на непосильну шкільне навантаження. Зовні діти ведуть себе абсолютно зазвичай, навіть самим уважним з близьких нічого не здасться підозрілим. Але це є останнім етапом, коли машину смерті ще можна зупинити.

День X

Після того, як підліток пройде кілька етапів, його сповістять про день його гаданої смерті. Найчастіше йому встановлюють п’ятдесят останніх днів, по їх закінченню до смертельного порогу підійдуть кілька підготовлених. У групі завжди вказується кількість осіб і іноді навіть міста, де відбудуться нові смерті. Всі ці дні дитина буде під посиленим віртуальним наглядом, у нього просто не залишається шансу схаменутися і зупинитися. Хоча, здається, що потрібно лише вийти з групи і вимкнути комп’ютер. Насправді все розраховано з точністю до секунди, кожні добу підліток повинен відзначатися в групі, де його продовжують закидати інформацією. На думку психологів, мозок людини здатний звільнитися від впровадженої в нього програми через сорок вісім годин за умови одноразового її навіювання. Тобто, якщо дитина перестане виходити в мережу, його свідомість проясниться, і він не здійснить смертельного стрибка в безодню. Про це чудово знають адміністратори груп смерті і не дають своїм маріонеткам жодного шансу на життя.

У визначений день дитині дзвонять і він, покинувши всі справи, відправляється в призначений ляльководами місце. Там він прощається з життям, причому способом, який йому призначили. До речі, цікавий той факт, що в групі фотографії і відео смерті чергового учасника викладаються раніше, ніж інформація про подію досягає міліції та батьків.

Все вищенаписане здається жахливим фарсом, вигадкою і фантазією хворої людини. Але біда в тому, що це відбувається наяву. І з нашими дітьми.

Причини, з яких дитина потрапляє до «Групи смерті»

Організатори груп в Контакті відмінно знають підліткову психологію і методики нейролінгвістичного програмування. На думку психологів, їх дії ідентичні методам впливу деструктивних релігійних сект. А це вже свідчить про відмінну підготовку. Правда, не зрозуміло ким і для чого. Отже, що ж штовхає дітей у групи самогубців?

Спробуємо виділити кілька основних мотивів:

 • Цікавість. Все загадкове і містичне притягує підлітків, тому їх дуже легко заманити в пастку. А відсутність страху перед смертю і сприйняття її як щось героїчне, перетворює суїцид в привабливе розвага.
 • Усвідомлення власної значущості. Не секрет, що підлітки дуже критичні до себе і часто відчувають свою непотрібність у цьому світі. Вступ в «Групу смерті» робить їх особливими і важливими, вони ніби стають значно старше своїх однолітків.
 • Стадний інстинкт. У всіх підлітків дуже розвинений стадний інстинкт. Вони готові йти на край світу, лише б не відбиватися від натовпу.
 • Недолік нових вражень. Так вже склалося, що в сучасному світі все є доступним. Завдяки інтернету діти можуть за кілька років пережити масу ситуацій та емоцій, про які навіть не мріяли їхні батьки. Ефект перенасичення вимагає нових вражень, і тоді на горизонті з’являється лоскоче нерви гра зі смертю.
 • Пошук вирішення проблем. У підлітків не вистачає досвіду в оцінці і вирішенні різних проблемних ситуацій. Тому їм необхідні поради тих, хто відчуває подібні емоції. Пошук виходу з проблеми може завести в смертельний глухий кут.

Звичайно, це далеко не весь перелік причин вступу дітей «Групи смерті». Але вже за вказаними пунктами можна зрозуміти, що хоча б один з мотивів існує у кожного благополучної дитини. А значить, під загрозою перебувають абсолютно всі підлітки.

Як уберегти дитину від впливу депресивних груп?

Дитячі психологи і психіатри б’ють на сполох, зводячи «Групи смерті» в ранг самого смертоносного вірусу. Тільки от щеплення від нього поки ще не придумана. І судячи з темпів, з якими держава розкручує цей механізм, антидот ще довго не буде ніким винайдений. Важко знайти стовідсоткові заходи, що запобігають вступ дітей у групи суїцидників. Але все ж деякі загальні рекомендації можна виділити.

В першу чергу не втрачайте контакт зі своєю дитиною. Він може бути мовчазним і замкнутим, але ви йому просто необхідні. Завжди. Запам’ятайте це і повторюйте в будь-якій конфліктній ситуації. Все, що робить ваша дитина, це спроба знайти душевне тепло та близькість. Не залишайте його наодинці з проблемами. Приділяйте йому увагу, незалежно від власної зайнятості та втоми, щоб підліток зміг зрозуміти, що його потребують і що його люблять.

Щодня програмуйте своєї дитини на усвідомлення цінності життя. Пояснюйте, що вона може бути будь — важкою, непростий і часом несправедливою. Але поки вона є все можна змінити. Майте на увазі, що організатори «Груп смерті» зводять самогубство в ранг героїзму. Не дайте вселити це вашій дитині, нехай він розуміє, що героїзм-це значить піклуватися про своїх близьких, оберігати їх і добиватися серйозних висот у житті.

Підліток в соцмережах: що повинно насторожити батьків?

Не пускайте на самоплив віртуальну життя дитини. Навіть, якщо ви абсолютно впевнені, що вашому чаду ніщо не загрожує, обов’язково зайдіть на його сторінку в соцмережі. Проаналізуйте абсолютно все: аватарку, групи, друзів і збережені фотографії. Як правило, вже одним цим даними можна зрозуміти масштаби лиха. Вам варто бити тривогу, якщо:

 • аккаунт дитини закритий;
 • аватарка виглядає як фотографія з закритим обличчям або зображує вказівний палець;
 • на сторінці розміщені фотографії і тексти з зображенням завданих травм або порізів, а так само депресивна музика і сумні вірші на тему смерті;
 • в листуванні і коментарях дуже багато розмовах про смерть загалом і самогубство;
 • за короткий період до дитини додалося маса нових людей;
 • серед збережених фотографій багато зображень метеликів, китів, єдинорогів і дахів висоток.

Навіть кілька збігів повинні змусити батьків прийняти серйозні заходи, поки ще не стало занадто пізно щось змінити.

Зовнішні ознаки, що свідчать про участь дитини в «Групи смерті»

Батьки можуть визначити, що дитина потрапив у смертельну пастку за деякими зовнішніми ознаками та змінами в поведінці:

 • бажання схуднути за всяку ціну;
 • різкі зміни в зовнішності: зачіска, пірсинг і татуювання з незрозумілими символами;
 • свідоцтва спроб покінчити з життям: порізи, опіки і т. д.;
 • активне життя в інтернеті: дитина постійно знаходиться онлайн, листується з масою незнайомих людей і намагається приховати свої контакти;
 • несподіване захоплення містикою: перегляд фільмів з кривавими сценами, зображення символів сатанинського культу;
 • постинг похмурих і депресивних картинок і фотографій в соцмережах;
 • поява нових сленгових слів.

Якщо батьки будуть дуже уважні, то ознаки насувається біди стануть зрозумілі і помітні. Не бійтеся здатися надто підозрілими, у випадку з «Групами смерті» будь-яке зволікання вимірюється кількістю дитячих життів.

Що робити, якщо підліток вже потрапив у «Групу смерті»?

Діяти. Негайно і за планом. Головне, не налякайте своєї дитини. Криком і заборонами ви нічого не зможете зробити. Подібна реакція може спровокувати суїцид або тільки посилить зв’язок з групою в мережі.

Щоб зрозуміти, що відбувається в душі дитини, ненав’язливо поговоріть з ним про сенс життя і смерті. Обговоріть життєві цілі, задайте кілька запитань. Виходячи зі сценарію, за яким вишикується бесіда, ви зможете трохи зорієнтуватися в уявленнях підлітка. Але в будь-якому випадку, ви повинні звернутися до фахівців, робити це потрібно відразу ж. Краще всього, якщо фахівець володіє методикою гіпнозу, і зможе усунути всі програми і установки, внесені у свідомість підлітка. Тільки в цьому випадку можна буде заспокоїтися і бути впевненим, що біда минула.

І ще. Не думайте, що вже ваш розумний і розважливий дитина ніколи не піддасться такій маніпуляції. В інтернеті ходить історія смерті Ріни Паленковой, яка була дуже розвиненою і успішної дівчинкою з благополучної сім’ї. Але в один день вона просто прийшла на залізницю, зробила останнім селфи з короткою написом і лягла на рейки практично перед поїздом. Загальмувати машиніст не зміг. Саме жахливе в цій історії те, що адміністратори «Груп смерті» звели її в ранг героїні і зробили кумиром молоді. У неї багато послідовників і фанатів. А значить, «Групи смерті» не заспокоїлися і вашій дитині, можливо, все ще загрожує серйозна небезпека.

Джерело: http://poradavam.com/poradu/batkam/grupi-smerti-v-kontakti.html


Безпечний Інтернет.
З метою надання батькам і педагогам допомоги з питань захисту дітей від впливу шкідливої інформації розроблено ряд посібників і складено перелік рекомендованих для дітей онлайн-ресурсів. Зазначені матеріали допоможуть відкрити дітям цікавий, корисний і, головне, безпечний Інтернет.
 1. Посібник для батьків. Діти в інтернеті: як навчити безпеці у віртуальному світі.
 2. Виховання культури користувача Інтернету. Безпека у всесвітній мережі:  навчально-методичний посібник / А. Кочарян, Н. Гущина. – К., 2011. – 100 с. (http://old.mon.gov.ua/images/newstmp/2011/18_02/3/4press.pdf).
 3. Безпечне користування сучасними інформаційно-комунікативними технологіями / О. Удалова, О. Швед, О. Кузнєцова [та ін.]. – К.: Україна, 2010. – 72 с.
 4. Памятка для батьків “Діти. Інтернет. Мобільний звязок”, розроблена Національною експертною комісією України з питань захисту суспільної моралі  (http://www.moral.gov.ua/news/311/).
 5. Перелік рекомендованих для дітей онлайн-ресурсів, затверджений на засіданні Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі (рішення N 2 від 20.04.2010).

 

 

Некоректний ввод...
Невірний захісний код...